המפיק גרין ולווט מצית את הדיון – מהו למעשה ז’אנר ה-EDM?

Nelly Pavlovna | 4.01.2020 2617

שתפו את החברים

המפיק והדיג’יי האמריקאי גרין ולווט, או בשמו האמיתי קרטיס אלן ג’ונס (52) הוא דמות וותיקה בעולם המוזיקה האלקטרונית. הוא פעיל כבר כ-30 שנים וידוע בתור יוצר מוכשר של מוזיקת האוס וטכנו.
לפני מספר ימים, פירסם המפיק ציוץ בטוויטר בו הוא טען כי EDM מפורש בצורה לגמרי שונה ממש שהוא באמת.
נתחיל ונסביר כי למושג EDM ישנן 2 הגדרות שונות. יש הרואים בזה את המוזיקה האלקטרונית הפופולרית ששולטת כבר שנים בבמות הראשיות ובמצעדים, דוגמאת דיויד גואטה, סויידיש האוס מאפיה, אפרוג’ק, אביצ’י וכו’. ויש אלו הרואים במושג שם כולל לכל המוזיקה האלקטרונית – Electronic Dance Music ואשר תחתיה מאוגדים גם ז’אנרים אחרים כגון טראנס, האוס, טכנו וכו’.

המפיק גרין ולווט התעצבן מאוד מההגדרה השנייה וטען כי הדבר שגוי מהיסוד. הוא צייץ – “האם ה-EDM נוסד על ידי אנשים שלא הכירו ביוצרים המקוריים של ההאוס\טכנו? בדיוק כמו שקרה לרוקנרול? מוחות חוקרים רוצים לדעת. אל תגידו שהאוס וטכנו זה EDM… הם היו לפני ה-EDM. תעשו את המחקר שלכם ותגלו את הפעם הראשונה שהמושג EDM נכנס לשימוש.”

כנראה שהוא התכוון לכך שיוצרים וותיקים אחרים הם אלה שהיו חלוצי הז’אנר והמושג EDM נוצר למעשה מאנשים שלא רצו להכיר בהם כאבות הז’אנר ואף לא יודעים מי הם. כך שבעצם האוס וטכנו הם אבות ה-EDM וממש לא חלק ממנו.

הוא המשיך בציוץ נוסף – “לפני שאתם מעריצי ה-EDM מתחילים להתרגש. אני לא אומר ש-EDM זה דבר רע. אני רק תוהה אם אחרי שהמושג נתבע, האם המעריצים לא רצו לדעת מאיפה המקור של הצליל הזה הגיע. אני לא רואה אותם בהרבה פסטיבלים כיום.”

משתמשים החלו לטעון כי המפיק מתנהג בסנוביות יתרה וזה למה הרבה אנשים חושבים שאנשי טכנו והאוס גם הם סנובים, ואז הוא ענה להם – “לא… אתם ילדים צריכים להבין שזו בעיה שאתם לא מכירים את ג’סי סנדרס, קווין סנדרסון, ליל לואיס, ג’ף מילס, מרשל ג’פרסון, סטיב סילק הארלי, פארלי ג’ק מסטר פאנק, חואן אטקינס, קארל קרייג, פרנקי נקלס, רון הארדי, דיג’יי פייר, דריק מאי לארי הארד וכו’.”

הדיון בהחלט מעניין כי זה נראה שבאירופה ובארץ המושג EDM מתייחס במובהק למוזיקה אלקטרונית מסחרית ולא שום דבר אחר. ייתכן כי הגישה באמריקאית שונה בהחלט ממה שידוע בשאר בעולם ובעיקר באירופה היכן שהמוזיקה האלקטרונית שולטת כבר שנים במצעדים ולא רק בעשור האחרון.
אך האם אי פעם נדע את ההגדרה המדויקת? כנראה שלא, רק אל תגידו לגרין ולווט שהוא מנגן EDM.

נושמים מוזיקה ?
הצטרפו אלינו באינסטגרם ובטלגרם לעדכונים, הטבות וידיעות בלעדיות לפני כולם.

קראו עוד על:

שתפו את החברים

נשמח לשוחח אתכם

צרו איתנו קשר

07-777-84449

בימים א'-ה' בין השעות 10:00-20:30

x
נשמח לשוחח איתך

אנא מלאו את הפרטים ונדבר בהקדם